پرزیدنت ترامپ تحریم جدید جمهوری اسلامی و روسیه را امضا کرد پرزیدنت ترامپ تحریم جدید جمهوری اسلامی و روسیه را امضا کرد
رئیس جمهوری ایالات متحده با امضای مصوبه طرح کنگره برای تحریم های جدید جمهوری اسلامی، روسیه و کره شمالی، رسما آن را به قانون... پرزیدنت ترامپ تحریم جدید جمهوری اسلامی و روسیه را امضا کرد

رئیس جمهوری ایالات متحده با امضای مصوبه طرح کنگره برای تحریم های جدید جمهوری اسلامی، روسیه و کره شمالی، رسما آن را به قانون تبدیل کرد. قانونی که به گفته برخی سناتور های جمهوریخواه، هدف آن برخورد با «خلافکاری‌های غیراتمی جمهوری اسلامی» است.

به گزارش اسوشیتدپرس، دو مقام کاخ سفید روز چهارشنبه ۱۱ مرداد تایید کردند که پرزیدنت ترامپ این مصوبه را امضا کرده است.

پیشتر برخی دموکرات ها ابراز نگرانی کرده بودند که پرزیدنت ترامپ از امضای این طرح خودداری کند. این مصوبه، رئیس جمهوری آمریکا را از تسهیل یا لغو تحریمها علیه روسیه بدون موافقت کنگره باز می دارد و این گمان را در برخی برانگیخت که پرزیدنت ترامپ ممکن است در پیگیری سیاست بهبود روابط با روسیه از امضای این مصوبه خودداری کند.

تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ، روسیه و کره شمالی پس از تصویب در مجلس نمایندگان آمریکا، با آرای بالا به تصویب سنای ایالات متحده نیز رسید. بعد از تصویب این طرح بود که برخی از سناتورها این تحریمها را مغایر با توافق هسته ای ندانسته و آن را متمرکز بر برنامه موشکی و تروریستی جمهوری اسلامی عنوان کردند.

پنجشنبه ۵ مرداد، سنای آمریکا با رای ۹۸ موافق در مقابل تنها ۲ مخالف این مصوبه را تصویب کرد. رهبران جمهوریخواه و دمکرات سنا که به این تحریم‌ها رای دادند می‌گویند که این مصوبه کاملا با توافق اتمی موسوم به برجام مطابقت دارد.

سناتور ارشد دموکرات بن کاردین هنگام تصویب این طرح، در مورد لزوم اقدام علیه فعالیت‌های بی‌ثبات‌سازی جمهوری اسلامی صحبت کرد.

او گفت: «ما علیه خلافکاری‌های غیراتمی جمهوری اسلامی اقدام می‌کنیم؛ حمایت از تروریسم، آزمایش‌های موشک‌های بالستیک، نقض تحریم تسلیحاتی و نقض حقوق بشر. آنچه ما انجام می‌دهیم کاملا با توافق برجام مطابقت دارد.»

سناتور دیگر دمکرات باب منندز گفت که برخی معتقد بودند که تنها باید برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی تحریم کرد، ولی او و دیگران اصرار کردند که شرارت‌های رژیم بسیار فراتر از برنامه موشکی آن است.

او گفت: «اگر شما در مورد حزب الله نگرانید منبع تامین مالی آن جمهوری اسلامی است، اگر نگران موشک‌های بالستیک میان قاره‌ای هستید به جمهوری اسلامی نگاه کنید، بزرگترین صادر کننده تروریسم و ناقض حقوق بشر رهبری رژیم جمهوری اسلامی است .»

آقای منندز گفت که این لایحه پیامی به جمهوری اسلامی است که اگر نظم جهانی را نقض کنید با عواقب آن روبرو خواهید شد. و پیام به روسیه است که اگر شما اوکراین را اشغال و غیر نظامیان را در سوریه بمباران کنید و سعی کنید در انتخابات آمریکا دخالت کنید، عواقب جدی در بر خواهد داشت.

این مصوبه همچنین دسترسی کره شمالی به منابع مالی را در ارتباط با برنامه اتمی و موشک بالستیک، و بخش‌هایی از اقتصاد و صادرات نفت و گاز روسیه را تحریم می‌کند.

محتوای طرح جدید تحریم چیست

طرح تحریمها در رای گیری عصر سه شنبه ۳ مرداد با رای مثبت ۴۱۹ نماینده و مخالفت تنها ۳ نماینده در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید.

این طرح پنج ماه پیش برای تنبیه جمهوری اسلامی مطرح شد و در چند ماه گذشته نام روسیه و کره شمالی نیز به آن اضافه شد.

همانطوری که از نام طرح «تحریم روسیه، جمهوری اسلامی و کره شمالی» پیداست، این طرح در صورت تبدیل شدن به قانون، تحریم های جدیدی علیه این سه کشور به همراه خواهد داشت.
تحریم جمهوری اسلامی سه جنبه دارد. اعضای کنگره معتقدند جمهوری اسلامی برنامه موشکی را برخلاف قطعنامه شورای امنیت پیش برده است. براساس قطعنامه شورای امنیت بعد از توافق هسته ای، جمهوری اسلامی از آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شد. جمهوری اسلامی آزمایش موشک بالستیک را ادامه داده و می گوید که که جنبه دفاعی دارد.

از سوی دیگر حمایت جمهوری اسلامی از گروه های تروریستی موجب شده تا کنگره آمریکا این تحریم را تصویب کند. جمهوری اسلامی از شیعیان بحرین و یمن و گروه های حماس و حزب الله که از نظر آمریکا گروه تروریستی محسوب می شوند، حمایت می کند. اعضای کنگره امیدوار هستند با این تحریم ها، نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی قرار بگیرد.

نقض حقوق بشر در ایران

همچنین نقض حقوق بشر دیگر دلیل این تحریم علیه جمهوری اسلامی است.

بند مربوط به تحریم علیه نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی، وزیر خارجه آمریکا را ملزم میکند به فاصله ۹۰ روز پس از به اجرا در آمدن قانون، و هر سال پس از آن، لیستی از افرادی را به کنگره ارائه کند که براساس شواهد معتبر از آن تاریخ مسئول قتلهای غیرقانونی، شکنجه ، و نقض حقوق بشر علیه افرادی بوده اند که در جمهوری اسلامی برای افشاگری در مورد فعالیتهای غیرقانونی مقامات رژیم جمهوری اسلامی فعالیت کرده اند یا برای کسب خبر و دفاع از حقوق بشر یا ارتقا آن در زمینه هایی مانند آزادی مذهب، بیان، و گرد همایی، و نیز حق برخورداری از دادگاه عادلانه و انتخابات دمکراتیک فعالیت کرده اند.
تحریم افرادی که نامشان در لیست وزارت خارجه قرار گیرد، شامل مسدود کردن تمام اموال و منافع و دارایی آنهاست. این قانون همه کسانی را هم که به هر نحوی با این گونه افراد همکاری کنند شامل میشود.

روسیه و کره شمالی

تحریم روسیه به خاطر اتهامات مطرح شده مبنی بر دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین به خاطر تجاوز نظامی به اوکراین و سوریه است. نیروهای مورد حمایت روسیه در سال ۲۰۱۳ کریمه را از اوکراین جدا و ضمیمه روسیه کردند. آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی قبلا علیه روسیه تصویب کردند اما این تحریم جدید اگر توسط رئیس جمهوری آمریکا امضا شود، فشار بیشتری بر مسکو وارد می کند.

به گزارش صدای آمریکا؛ کره شمالی نیز به این طرح اضافه شده چون در ماههای اخیر بدون توجه به هشدارهای آمریکا و شورای امنیت سازمان ملل، بر آزمایش موشک های بالستیک و هسته ای ادامه اصرار ورزیده است.

مسعود نوری جاوید

مسعود نوری جاوید