وبا، نتیجه جنگ نیابتی عربستان و جمهوری اسلامی؛ فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی وبا، نتیجه جنگ نیابتی عربستان و جمهوری اسلامی؛ فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی
بیش از دو سال از حمله نیرو های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن می گذرد. نتیجه این جنگ نابرابر کشته و زخمی... وبا، نتیجه جنگ نیابتی عربستان و جمهوری اسلامی؛ فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی

بیش از دو سال از حمله نیرو های ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به یمن می گذرد. نتیجه این جنگ نابرابر کشته و زخمی شدن ده ها هزار تن از مردم بیگناه یمن؛ بویژه زنان و کودکان می باشد. در آغاز جنگ، عربستان قول داده بود تا کمتر از ده روز این عملیات را با پیروزی به پایان رساند ولی پس از گذشت بیش از دو سال نیرو های نظامی ائتلاف عربی با همه کمک هایی که از سوی کشور های قدرتمند دریافت کرده اند درباتلاق یمن فرو مانده اند.

در همان زمان پیش بینی کردم که عربستان بازنده این معرکه خواهد بود. جنگ هایی که بیش از یک قرن گذشته در یمن به وقوع پیوسته با شکست همه مهاجمین به پایان رسیده است، ولی بازنده اصلی مردم بیگناه و با غرور یمن می باشند.

در سال های ۱۹۷۰ میلادی فرصتی دست داد تا با چند تن از افسران ارتش یمن در آموزش های نظامی همراه شوم و این آشنایی به دوستی تبدیل شد و به لطف این دوستی اطلاعاتی از اوضاع یمن و حال و هوای مردم و ارتش این کشور بدست آوردم.

یمن کشوری که به حیاط خلوت عربستان معروف شده و تنها جمهوری در میان کشور های کوچک و بزرگ سلطنتی شبه جزیره عربستان و دومین کشور پر جمعیت این منطقه می باشد. سیستم جمهوری هزینه ای است که یمنی ها در میان کشور های سلطنتی عرب می پردازند. رفتار سعودی ها با این کشور همسایه جنوبی در طول تاریخ رفتاری خود پسندانه و غیر انسانی بوده است.

پشتیبانی جمهوری اسلامی از حوثی ها و علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین یمن از یک سو و حمایت عربستان از عبد ربه منصور هادی، مارشال سابق کمونیست و رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن از سوی دیگر، هیزمی برای آتش این جنگ فرقه ای- مذهبی در یمن فراهم نموده است.

امروز یمن به لطف خادم حرمین شریفین! با قحطی، گرسنگی و بیماری روبرو است. اکثر ساختار های این کشور بر اثر بمباران های روزانه سعودی ها از بین رفته اند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی بیماری وبا باعث کشتار مردم یمن شده است. تنها در یازده روز سی و چهار تن از مردم یمن بر اثر بیمار ی وبا کشته شده اند و دوهزار و بیست و دو تن بر اثر اسهال خونی جان داده اند.

یازدهم می ۲۰۱۷

روزنامه لوموند فرانسه

فرامرز دادرس

فرامرز دادرس

فرامرز دادرس کارشناس اطلاعاتی، تحلیلگر مسائل اطلاعاتی، امنیتی و نظامی از افسران پیشین گارد شاهنشاهی است و در زمینه های اطلاعات، ضد اطلاعات و ضد جاسوسی دارای تخصص و تجربه می باشد. آخرین سمت او پیش از انقلاب افسر عملیات، حفاظت، آموزش و طرح پادگان سلطنت آباد تهران بود. وی سپس به نهضت مقاومت ملی ایران به رهبری دکتر شاپور بختیار پیوست. در فرانسه سال ها در رشته های کامپیوتر، مدیریت شبکه، فناوری اطلاعات و ارتباطات کار کرده و هم اکنون مسئول حفاظت و ایمنی کار در یک شرکت بین المللی می باشد. از وی تاکنون شماری مقاله ، ترجمه و گزارش های تحقیقی به زبان های فارسی و فرانسه منتشر شده است.