عکس دیده‌نشده از آیت‌الله منتظری و مهندس بازرگان عکس دیده‌نشده از آیت‌الله منتظری و مهندس بازرگان
عکسی دیده‌نشده از آیت‌الله حسینعلی منتظری و مهندس مهدی بازرگان در نماز جمعه تهران در ۲۳ آذر ۱۳۵۸. منتظری ریاست خبرگان قانون اساسی را... عکس دیده‌نشده از آیت‌الله منتظری و مهندس بازرگان

عکسی دیده‌نشده از آیت‌الله حسینعلی منتظری و مهندس مهدی بازرگان در نماز جمعه تهران در ۲۳ آذر ۱۳۵۸.

منتظری ریاست خبرگان قانون اساسی را به عهده داشت و در گنجاندن اصل ولایت فقیه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نقش مهمی را ایفا کرد. او هم چنین از اعضای شورای انقلاب بود.

مجلس خبرگان رهبری آیت‌الله منتظری را در سال ۱۳۶۴ به جانشینی خمینی به قائم‌مقامی رهبری برگزید. اما پس از اختلاف‌های او در نهایت آیت‌الله خمینی در نامه‌ای او را برکنار کرد و وی نیز در پاسخ بدین نامه از مقام خویش استعفا کرد. در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ و پیش از تعیین خامنه‌ای به رهبری، مجلس خبرگان به قریب به اتفاق آرا، استعفا و برکناری آیت‌الله منتظری را تأیید کرد.

پس از شور ۵۷، خمینی حکم نخست‌وزیری دولت موقت را به نام بازرگان صادر کرد. وی از همان ابتدا با خمینی اختلاف داشت. اولین اختلاف دولت موقت، سر مسئله همه‌پرسی بود. ابتدا دولت موقت مطرح کرد که جمهوری دموکراتیک باید به رفراندوم گذاشته شود. بعد از این که با این حرکت، مخالفت‌هایی صورت گرفت، بازرگان آن را تصحیح کرد و از عنوان جمهوری دموکراتیک اسلامی حمایت کرد. اما روح‌الله خمینی اظهار داشت: فقط «جمهوری اسلامی» نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم.

عکاس: حمیدرضا عطاری

bazargan(3)

تیم خبری

تیم خبری